Pokud můžete volit, máte-li na zahradě možnost volby místa , boudu je třeba umístit nejlépe do polostínu  tak, aby na ni v létě většinu dne nesvítilo slunce (samozřejmě i přes tepelnou izolaci se vzduch uvnitř částečně zahřeje a zároveň  mohou např. teplem „pracovat“ palubky či zkrátka přesychat dřevěné díly) a přitom v zimě, aby nebyla v tom nejchladnějším koutě. U bud vybavených dvířky nebo závěsem u vchodu, tyto po zimě odšroubujte, aby boudička lépe větrala a hlavně ve vedrech se uvnitř nekumulovalo teplo. U nové boudičky to můžete udělat, vč. případně  vyjmutí přepážky předsíně i proto, aby se pes nebo kočička naučili bez bázně lézt dovnitř volným vstupem a do volného prostoru uvnitř.

     Nejméně 1x za půl roku je třeba boudu vydezinfikovat (pokud možno přípravkem bez zápachu) a důkladněji vyčistit.  Častěji i vyvětrat-vysušit  (to hlavně pokud bývají pejsek nebo kočka vlhcí či přímo mokří a do boudy takto zalézají). V případě zjištění parazitů v srsti psa nebo kočky to udělat okamžitě, samozřejmě vč. ošetření přípravkem proti parazitům.

Není ani od věci občas dovnitř nahlédnout, abyste se pak nedivili, jaké  „drahocennosti“ váš miláček dovnitř nanosil či tam vytvořil :-). 

  Na vystlání bychom pak doporučovali  např. seno nebo slámu, protože dobře pracují s případnou vlhkostí psa či kočky, jsou dobře tepelně izolační, přirozené a zkrátka praxí odzkoušené.  Ti si v nich většinou vytvoří jakési „hnízdečko“, kdy jsou obklopeni i více do boků a to je pro ně příjemnější především během zimy. Proto před zimou do boudy seno nebo slámu podstatně přisypte. Většina psů různé hadry nebo sebekrásnější podložky, polštáře či matrace stejně roztrhá a vytahá ven z boudy.